<- Wstecz
4 etapy rozwoju firmy - na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach?
Co trzeba wiedzieć i czego się nauczyć na każdym etapie ?
Jakie pułapki Cię czekają ?
Powiem Ci jakie są etapy rozwoju, które poznałam i na co zwrócić uwagę na każdym z nich.
Ciekawa jestem, czy masz już założoną swoją firmę? A może się nadal przygotowujesz do tego kroku?
Znam trzy rodzaje podejścia do założenia firmy:
- Rejestrujesz firmę w ciągu kilku godzin i zaczynasz działać przez żadnego przygotowania. Wszystko jest trudne i uczysz się wszystkiego od zera.
- Przygotowujesz się do założenia firmy, robisz kalkulacje, sprawdzasz rynek, dopytujesz o szczegóły prawne, ale niewiadomych tworzy się coraz więcej i przeciągasz decyzję w nieskończoność.
- Jesteś dynamiczną osobą, sprawdzasz rynek, szukasz informacji, szkoleń, podejmujesz szybko decyzję i zakładasz firmę oraz zdecydowanie działasz.
Zanim jednak podejmiesz formalne działania z założeniem firmy musisz sprawdzić:
- Czy jest zapotrzebowanie na rynku na to co chcesz robić?
- Czy jest ktoś zainteresowany Twoim produktem/usługą?
- Czy jest szansa, żeby sprzedaż przy planowanych cenach mogła pokryć podstawowe koszty utrzymania firmy?
- W jaki sposób chcesz zaistnieć na rynku i szybko dotrzeć do pierwszych klientów?
I etap - dopiero zaczynam nie potrafię określić swoich braków
Na pierwszym etapie rozwoju Czekają Cię dwie pułapki, które będą sabotować Twoje poczynania.
- Brak podjęcia decyzji i pozostawanie na etapie planowania, który może ciągnąć się w nieskończoność i oddalać Cię od realizacji zamierzonego celu a w ostateczności może zakończyć się zaniechaniem decyzji. Na tym etapie potrzebna będzie Ci umiejętność odważnego podejmowania decyzji i konsekwentnego działania zgodnego z tą decyzją.
- Perfekcjonizm oraz skupienie się nadmierne na designem, dotyczy to zwłaszcza nas kobiet, że koncentrujemy się na drobnych rzeczach jak wizytówki, ulotki, logo firmy, strona internetowa i to sprawia, że tracimy czas i duży budżet niczym firma zacznie zarabiać.
Co będzie Ci potrzebne do działania?
- Umiejętność podejmowania odważnej i przemyślanej decyzji i podejmowania działania zgodnego z tą decyzją co będzie Ci procentowało zawsze na każdym etapie rozwoju firmy.
- Umiejętność zdobywania klientów oraz efektywna sprzedaż czyli paliwo do twojego biznesu.
To czas na dobrą edukację, która pomoże Ci poukładać firmę i zapewni wiedzę oraz bezpieczeństwo decyzji.
II etap - działam jakiś czas - jest ciężko, ale wiem czego muszę się nauczyć.
Najważniejszy w przetrwaniu jest pierwszy rok działania firmy. Nie wiem czy wiesz, że 1/3 zakładanych firm upada już w pierwszym roku swojej działalności.
To może zniechęcić, ale teraz wiesz jak ważne jest dobre przygotowanie biznesowe i że ten pierwszy rok może być ciężki.
- SPRZEDAŻ – nie bez powodu zapisałam ją dużymi literami, jest to najważniejszy czynnik na którym trzeba się skupić.
- Zaistnienie na rynku w najszybszy i najbardziej skuteczny sposób –zaplanowany już na wcześniejszym etapie
Będziesz potrzebować:
- Umiejętności koncentracji na swoich celach
- Działać szybko, skutecznie i nie rozpraszać się
- Pilnować wydatki
III etap – Mam pod kontrolą moją firmę i nic mnie nie zablokuje
Na etapie trzecim firma rośnie, klienci przychodzą, polecają Cię innym i jakoś się wszystko kręci.
W tym segmencie prosperuje większość firm, często na tym etapie, żaby przetrwać i zdobyć klientów firmy zaniżają swoje ceny. Taka walka jednak nie służy nikomu, nawet klientowi, który rzekomo powinien na tym najbardziej skorzystać. W końcu niska cena obniża jakość produktu/usługi i prowadzi do bylejakości.
I co dalej? Wcale nie czujesz spełnienia i spokoju, wręcz przeciwnie, czujesz frustrację, zniechęcenie i często dopada Cię wypalenia zawodowe.
To najwyższy czas, żeby zabrać się za dwa obszary:
- Kontrolowanie wyników Twojej firmy, finansów i nie tylko- brak kontroli jak skuteczne są Twoje działania często doprowadza, że zaczynasz biegać jak chomik w kołowrotku, robiąc, pędząc, harując ale bez satysfakcjonujących Cię efektów
- Lepszą organizację Twojej pracy i czasu- kwestia organizacji Twojego czasu a raczej ustawicznego jego braku nie przyjdzie Ci sama. Wskazane jest na tym etapie aby poznać tajniki jak zarządzają swoim czasem ludzie sukcesu. Co robią i jak się zachowują, że znajdują czas na wszystkie obszary swojego życia. Jeżeli na tym etapie czegoś z tym nie zrobisz, to najsłabszym ogniwem i blokadą rozwoju Twojej firmy stanie się Twój czas i Twoja wytrzymałość.
Jeżeli szybko poradzisz sobie z priorytetami jak finansami, wynikami i zarządzaniem czasem, pojawi się potrzeba zatrudnienia pracownika. Jest to też spore wyzwanie. Musisz wyznaczać cele, zadania, planować i organizować pracę innym, kontrolować i oceniać.
Kompetencji jakich musisz się nauczyć:
- Rekrutacji
- Przeprowadzania rozmów z pracownikami
- Dyscyplinowanie i motywowanie
- Systemy wynagrodzenia i kontroli
Potrzebujesz też wypracować sobie cechy przywódcy, umiejętności budowania atmosfery, przekazywania Twoich wartości i swojego stylu pracy.
IV etap – jest bezpiecznie i nie popełniam ważących błędów
Jak się nauczysz być szefem i stworzysz zespół zgranych pracowników, którzy pomogą dalej rozwijać firmę, dojdziesz to wniosku, że Twoja firma przeszła zupełna transformację. Jest uporządkowana, osobiście nie musisz zajmować się działaniami operacyjnymi. Pracujesz nad firmą a nie w firmie, stajesz się liderem i wizjonerem.
Potrzebujesz na tym etapie:
- Zarządzać ludźmi
- Oceniać własne pomysły
- Mieć biznesowy zmysł do nowych przedsięwzięć
- Systemowym sposobem oceniać wyniki działania
- Patrzeć na swój biznes z lotu ptaka strategicznie i całościowo
Od dostępu do wiedzy i sprawnej umiejętności zarządzania i podejmowania decyzji na każdym z tych etapów, zależy powodzenie Twojej firmy, Twoje zyski i Twój spokój wewnętrzny. Jak rozwijać firmę, opisuję w mojej autorskiej książce „Jak z sukcesem prowadzić firmę i zarabiać”.
PS. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w budowaniu swojego biznesu, zapraszam Cię do grupy Akademia/Ewis Dekoracje - Edukacja i Rozwój w Branży Ślubnej.