<- Wstecz
Jak ustalać cele finansowe swojej firmy?
Większość właścicieli biznesów ślubnych chce zarabiać więcej. Ale jednocześnie nie są w stanie określić ile dokładnie ma wpływać na ich konto.
Jeśli nie wiesz, co chcesz i ile chcesz zarabiać, to nie dostaniesz tego, co chcesz. Bez znajomości swojego celu, nie będziesz w stanie opracować strategii – bo strategia to sposób na dojście do celu, a Ty swojego nie znasz.

Często właścicielki małych biznesów ślubnych nie wyznaczają sobie swoich celów finansowych i często znajdują się w sytuacji, w której zarobki ledwo pokrywają ich miesięczne koszty na życie i prowadzenie firmy.

Jeśli nie znasz swojego celu, nie wybierasz najlepszych działań, nie podejmujesz trafnych decyzji, będziesz mieć słabszą motywację do aktywnych działań marketingowych i sprzedażowych.

Żeby ustalić, na co potrzebujesz więcej pieniędzy, możesz stworzyć mapę marzeń. Pozwoli Ci to uporządkować i zwizualizować swoje pragnienia.
  • Text Hover
Oblicz swój cel finansowy
Odpowiedz sobie na pytania:
  • Ile aktualnie zarabiam?
  • Ile wynosi moje niezbędne minimum, które muszę zarabiać co miesiąc, żebym miała na życie i na pokrycie kosztów w biznesie?
  • Ile w ciągu roku potrzebuję na dodatkowe wydatki, np. wyprawka dla dzieci do szkoły, prezenty, kawiarnia, kino, niespodziewane wydatki, wyjazdy na wakacje?
  • O ile więcej musiałabym zarabiać, żeby było mnie stać na realizację moich marzeń, inwestycje w biznes? Pomyśl o tych wszystkich rzeczach/usługach, na które chciałabyś mieć pieniądze, a do tej pory nie było Cię na to stać?
  • A może chcesz w ciągu roku zrobić sobie dłuższy urlop i nie będziesz wtedy pracować? W takim razie musisz zarobić na ten okres, przez pozostałe miesiące.
  • ZUS, podatki, inne

Pamiętaj o wszystkich kosztach i uwzględnij w swoich obliczeniach.


Przykładowo może wyglądać to tak:
Aktualnie zarabiam 5 tys.
Moje niezbędne minimum miesięcznie to 5- 6 tys.
Dodatkowe wydatki w ciągu roku to 30 tys.
Żeby było mnie stać na realizację marzeń, musiałabym zarabiać ok 40 tysięcy więcej rocznie.
Chcę zrobić sobie wolne w ciągu roku przez 2 miesiące.
(miesięczne minimum x 12) + suma dodatkowych wydatków + suma na marzenia = tyle muszę zarobić w ciągu roku
(5 ×12)+30+40=130k
kwota do zarobienia w ciągu roku / (12 – ilość miesięcy, gdy nie chcę pracować) = miesięczne zarobki w miesiącach, gdy pracujesz
130/(12-2)=13 tys.


Teraz Twoja kolej! 
Aktualnie zarabiam …
Moje niezbędne minimum miesięcznie to …
Dodatkowe wydatki w ciągu roku to …
Żeby było mnie stać na realizację marzeń, musiałabym zarabiać … więcej rocznie/miesięcznie.
Chcę zrobić sobie wolne w ciągu roku przez … miesiące.
(miesięczne minimum x 12) + suma dodatkowych wydatków + suma na marzenia = tyle muszę zarobić w ciągu roku
kwota do zarobienia w ciągu roku / (12 – ilość miesięcy, gdy nie chcę pracować) = miesięczne zarobki w miesiącach, gdy pracujesz.

Pamiętaj, że w branży ślubnej jest sezonowość i w okresie letnim zarabiasz większość swojej rocznej sumy. Nie trzymaj się sztywno tego, że mój cel co miesiąc to X pieniędzy. Rozsądniej jest kierować się swoim celem rocznym.